Korkusuz Team
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Korkusuz Team

KORKUSuz TEam Herşeyiyle

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

WİNDOWS'ta Sıkça Sorulan Sorular...

YazarMesaj
Thund3R
Admin
Thund3R

WİNDOWS'ta Sıkça Sorulan Sorular... Empty
MesajKonu: WİNDOWS'ta Sıkça Sorulan Sorular...   WİNDOWS'ta Sıkça Sorulan Sorular... EmptyC.tesi Mart 21, 2009 2:16 pm

Dosya Uzantılarını Görmek İçin Ne Yapmalıyım?

Herhangi bir klasörü açın.
Araçlar-->Klasör Seçenekleri --> Görünüm Sekmesi --> Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle
nin yan tarafındaki tick işaretini kaldırıp tamam deyin.

Bazı Klasörlerde Simgeler Liste Halinde Bazı Klasörlerde Simge Halinde Çıkıyor Hepsini Aynı Görmek İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Herhangi bir klasörü açın. O klasörü istediğiniz şekilde ayarlayım görünüm olarak.
Araçlar-->Klasör Seçenekleri --> Görünüm Sekmesi --> Bütün Klasörlere Uygula
Çıkan uyarıya evet deyin.

Windows Güvenlik Merkezinin Sürekli Uyarı Vermesinden Bıktım Nasıl Kapatabilirim?

Denetim Masası --> Güvenlik Merkezi --> (Solda) Güvenlik Merkezi'nin Uyarı Yöntemini Değiştirin.
Burada çıkan uyarı vermemesini istediğiniz seçeneklerin kaldırıp Tamam a tıklayın. Eğer hiç uyarı görmek istemiyorsanız hepsini kaldırın.

Her Klasöre Tıkladığımda Ayrı Pencerede Açılıyor Nasıl Eski Haline Getiririm?

Araçlar-->Klasör Seçenekleri --> Genel Sekmesi --> Klasörlere Gözat --> Her bir klasörü AYNI pencerede aç.
Tamam a tıklayın.

Artık tek tıklama ile klasörler açılıyor. Nasıl Eski Haline Getiririm?

Araçlar-->Klasör Seçenekleri --> Genel Sekmesi --> Öğeleri Tıklatma Seçenekleri --> Öğeleri açmak için çift tıklat.
Tamam a tıklayın.

MP3 Lerim Düzgün Çalarken Audio Cdlerim Düzgün Çalışmıyor ?

Denetim Masası --> Ses Efekti Ve Ses Aygıtları --> Ses Sekmesi --> Ses Çalarken --> Ses Ayarı -->

CD çalar veya benzeri birşey varsa.
--Sessiz işaretliyse kaldırın. Sesini arttırın.
CD çalar veya benzeri birşey Yoksa.
--Seçenekler --> Özellikler --> CD çalarla alakalı olanları işaretleyin . Tamam deyin. Üsttekini tekrarlayın.

Ekran Kartımın Çift Çıkış Özelliği Var(Televizyon Veya 2. Monitör) Taktım Ama Çalışmadı?

Masaüstüne sağ tıklayın --> Özellikler --> Ayarlar Sekmesinden --> Gelişmiş

Burada ekran kartınızın markasına göre değişiklik gösteren seçenekler olucaktır. Ekranlar veya Monitörler tarzında bir sekme olması lazım
o sekme altında taktığınız yeri aktive ederseniz görüntü alabilirsiniz.

Ekran Dalgalanıyor, bu yüzden gözlerimi ağrıtıyor. Ne yapmalıyım?

Masaüstüne sağ tıklayıp --> Özellikler --> Gelişmiş --> Monitör Sekmesinden --> Ekran yenileme sıklığını biraz artırın. (75 Hz biraz kesicektir.)

İkincil seçenek monitörünüzün etrafındaki manyetik cisimleri uzaklaştırıp monitorünüzün menulerinden Degauss yapın. Manyetik cisimlerde bu dalgalanmanın kaynağı olarak gösterilebilir.

İnternet Explorer daha önceden yazdığım formları otomatik tamamlıyor ama ben bunu istemiyorum nasıl düzeltirim ?

Bir IE penceresi açın --> Araçlar --> İnternet Seçenekleri --> İçerik Sekmesi --> Otomatik Tamamlama

Çıkan pencerede otomatik olarak tamamlanmasını istemediklerinizin işaretlerini kaldırıp tamam diyerek çıkın.

Bir klasörü ya da sürücüyü ağda paylaşıma nasıl açarım ?

Paylaşıma açmak istediğiniz klasöre/sürücüye sağ tıklayarak --> Özellikler --> Paylaşım Sekmasi --> Bu klasörü ağda paylaşıma aç ı işaretleyin.

Eğer ağdaki kullanıcıların dosylarınızı değiştirmelerini silmelerini veya yeni dosyalar kopyalamalarınada izin vermek istiyorsanız ozaman --> Ağ kullanıcıları dosyalarımı değiştirebilsin seceneğininde işaretli olması gerekiyor.

Bilgisayarım açılırken iki işletim sisteminden birini seçmemi istiyor ama bende sadece 1 işletim sistemi yüklü nasıl tek haline getirebilirim?

Bilgisayarıma Sağ tıklayın --> Özellikler --> Gelişmiş Sekmesinden --> Başlangıç Kurtarma --> Ayarlar --> Düzenle -->

Burası biraz karışık ve önemli şimdi bilgisayar başlarken silmek istediğiniz seçeneğin nerde olduğunu aklınızda tuttunuz yani kaçıncı sırada sonra bu çıkan pencereden
[operating systems]
altındaki o satırı siliyoruz. Mesela 2. seçeneği silmek istiyorsak boot menüsünden aynı şekilde burda da [operating systems] altındaki 2. satırı silicez.

Ekle Kaldır dan Silemediğim Programlar Var Bunları Nasıl Silerim?

Başlat --> Çalıştır --> regedit --> HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurr entVersionUninstall
bulup silmek istediğiniz programın ismine gelip sağ tıklayarak silebilirsiniz. Bu sadece o programın Program Ekle-Kaldırdan kaldırıcaktır.

Masaüstünde Bilgisayarım Belgelerim Ağ Bağlantılarım simgeleri yok sadece kısa yolları var. Bu simgeleri geri alabilirmiyiz?

Masaüstüne sağ tıklayıp --> Özellikler --> Masaüstü Sekmesinden -->Masaüstünü Özelleştir
buradan istediğiniz simgeleri koyabilir/kaldırabilirsiniz.

Masaüstünün simgelerinin altında arkaplan resmimi bozucak renkler var bunları kaldırabilirmiyiz.?

Bilgisayarıma sağ tıklayıp --> Özellikler --> Gelişmiş Tabından --> Performans taki Ayarlara tıklayın

Masaüstündeki simge etiketlerinde bırakma gölgesi kullan işaretleyin tamam diyerek çıkın.

Masaüstüne sağ tıklayıp --> Özellikler --> Masaüstü Sekmesinden -->Masaüstünü Özelleştir --> Web Sekmesinden --> Hiç birisinin işaretli olmaması gerekiyor.

Pencereleri sürüklediğimde atlayarak geliyor veya filmlerde kare kare geliyor. Neden ?

Bu windowsun standart sürücülerinden kaynaklanan bir problem. Ekran kartınızın ve Anakartınızın Cdlerinden kendi driverleri kurarsanız sorun çözülür CD leri yoksa üreticinin sitesinden yeni driverleri çekebilirsiniz.

Internal IP, External IP nasıl öğrenirim ?

Internal ip için saatin yanındaki bağlantı simgesine sağ tıklayarak özellikler diyerek Durum sekmesinden IP başlığı altında görebilirisiniz.

External ip için is www.whatismyip.com adresini kullanabilirsiniz.

Bilgisayarımı satacağım ama bütün bilgilerin silindiğinden nasıl emin olabilirim?

Normal yollarla çekilen formatlarla bilgiler geriye getirilebiliyor hatta bazı gelişmiş programlarla 8. formata kadar bütün bilgiler biraz hatayla kurtarılabiliyor.

siz tamamen silindiğinden emin olmak isterseniz Hiren's Boot Cd yi indirerek bunu bir cd ye yazın. Ardından bu cd ile bilgisayarınızı açın (boot edin). Daha sonra HDD tool altında Full Formatı programını bulun ve yönergeleri izleyerek format çekin.

Bilgisayarım açılırken açılmamasını istediğim programlar var. Onları başlangıçtan nasıl kaldırabilirim?

Başlat --> Çalıştır --> msconfig yazın ve enterleyin. Gelen pencerede başlangıç sekmesinde başlangıçta çalışan programları görebilirsiniz. Başlamasını istemediğiniz programın yanındaki işareti kaldırarak sadece tamam tuşuna basın.

Bu işlem adware tarzı programlarda işe yaramaz onun için adware temizleyici programları kullanabilirsiniz. Ayrıca Spy taramasıda yapmanız yararınıza olacaktır.

Nasıl Check disk yapabilirim ?

Check disk yapmak istediğiniz sürücüye sağ tıklayın ---> Özellikler ---> Araçlar Sekmesinden ---> Hata denetimi ---> Şimdi denetle ---> Bütün kutucukları işaretleyip ileri deyin.

Eğer kullanılan bir sürücüde yapıyorsanız bunu bir dahaki windowsun başlangıçına atıcaktır. Bilgisayarınızı ilk başlattığınızda başlıyacaktır.

Defrag nedir ne işe yarar ? Nasıl Defrag yapabilirim?

Fragment ingilizcede parça anlamına gelir. Fragmentation ise parçalanmayı gösterir. Defrag de toplama anlamına gelir. Siz hdd ye bi veri yazarken bunlar rast gele yazılır. Dolayısıyla bir süre sonra hdd niz resmen yama yama olur. Bunu toplamak için ya windowsun standart defrag araçını ya da o&o firmasının defrag araçını öneririm.

Windowsun standart araçı ile nasıl yaparız? Defrag yapmak istediğiniz sürücüye sağ tıklayın ---> Özellikler ---> Araçlar Sekmesinden ---> Disk Birleştirme ---> Şimdi Birleştir ---> Birleştir.

Bu işlem bölümün boyutuna bağlı olarak oldukca uzun sürebilir. O yüzden gidin kendinize bi kahve yapın ve relax olun .

Son not: Defrag yapmadan önce kesinlikle check disk yapın ayrıca defrag sırasında kesinlikle başka bir işlem yapmayın. Toplayım derken iyice dağılmasına neden olabilir.

Bilgisayarımı açıp nete bağlandıktan sonra 60-59-58 şeklinde geriye sayıyor ve kapanıyor. Ne yapmalıyım ?

Bu windowsun bir açığı bunun için KB81390 numaralı yamayı yüklemelisiniz. Veya sp2 de sorununuzu çözecektir. Windows update sitesi için: windowsupdate.microsoft.com/

Bilgisayara program yükeleyemiyorum izin verilmedi diyor. Ne yapmalıyım ?

Windows ta yetkili kullanıcı olmadığınız için bu hata verilir. Yetkili kullanıcı olarak login oludktan sonra normalde kullandığınız hesaba yönetici izinlerini verin.

Bunun için Denetim Masasından Kullanıcı seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Klasör iconlarını değiştirmek istiyorum nasıl yapabilirim ?

Simgesini değiştirmek istediğiniz klasöre sağ tıklayın ---> Özellikler ---> Özelleştir --> Simge değiştir

Buradan sonra iki seceneğiniz olabilir ya mevcut simgelerden birisini seçiceksiniz ya da kendinizin bulduğu simgelerden seçiceksiniz.

Ufak bir ip ucu daha her bir dll ve her bir exe potansiyel simge kaynağıdır.

Ekran görüntüsünü nasıl alırım?

Klavyenizdeki printscr tuşuna basın. Bu tuşa bastıktan sonra mevcut ekran görüntüsü panoya aktarılır. Daha sonra herhangi bir resim editörünü (örneğin paint) açarak ctrl+v tuş kombinasyonu ile yapıştıryoruz.

Ufak bir ipucu eğer tüm ekran görüntüsünü değilde sadece aktif pencerenin görüntüsünü almak isterseniz bu durumda alt+printscr tuş kombinasyonunu kullanmalısınız. Bu şekilde paintte resimi kesmek zorunda kalmazsınız.

Bilgisayarım, Ağ bağlantılarım gibi özel simgelerin simgelerini değiştirmek istiyorum?

Masaüstüne sağ tıklayın--->Özellikler ---> Masaüstü sekmesinden---> Masaüstünü özelleştir ---> Değiştirmek istediğiniz simgeyi seçip ---> Simgeyi değiştir butonuna basın. Simgeyi seçip okleyin. (simge orda değilse gözat la bulun.)

WİNDOWS'ta Sıkça Sorulan Sorular...
1 sayfadaki 1 sayfası